Penil Protez

Penil Protezler (Mutluluk Çubuğu)

Penil protezler, sertleşme problemi olan erkeklerin ereksiyon olmalarını sağlamak için penis içine yerleştirilen cihazlardır ve sertleşme problemi olan erkeklede diğer tedaviler başarısız olduktan sonra önerilen bir tedavidir. Hasta tüm tedavileri denemiş yine de cinsel aktivite için yeterli ereksiyon yetisini geri kazanamamış ise ise penil protezler  düşünülmelidir.

Penil protez implantasyonu sertleşme problemi için peniste kesi gerektiren ve en az seçilen tedavi yöntemi olsa da, çoğu erkek ve eşleri tedaviden memnun kaldıklarını bildirmektedir.

Penil İmplant Çeşitleri

Penil protez türleri, şişirilebilir ve yarı sert (bükülebilir) olmak üzere iki çeşittir. En yaygın kullanılan penil protez türü olan şişirilebilir protezler ereksiyon oluşturmak için şişirilebilir ve ilişki sonrası söndürülebilir.

Üç parçalı şişirilebilir protezler, karın duvarı altına yerleştirilmiş sıvı dolu bir rezervuar (su deposu), testis torbası içine yerleştirilmiş bir pompa, bir tahliye vanası ve penis içinde iki şişirilebilir silindir içerir. Her parçası vücudun içindedir. Üç parçalı şişiilebilir potezler en doğal ve sert ereksiyonu oluşturur ancak herhangi bir diğer prootezden daha fazla arızalanabilecek parçalara sahiptir.

İki parçalı şişirilebilir ptotez ise rezervuar gerektirmez ancak üç parçalı implanta kıyasla daha az sert ereksiyon sağlar.

Yarı sert protezlerin ise daha az parçası vardır daha kolay bir cerrahi işlem gerektirir. Ancak penis her zaman biraz sert haldedir ve kıyafetlerin içinde kontrol etmek zorlaşabilir. Gizlenmek için vücuda doğru bükülmesi gerekir.

Penil Protez İmplantasyonunda Hazırlık

Penis protezi implantasyonunu en iyi tedavi seçeneği olduğundan emin olmak için ürolog, ürolojik muayene de dahil olmak üzere tam fiziksel bir muayene ve tetkik yapar. Hastanın sertleşme probleminin varlığını doğrular ve başka bir şekilde tedavi edilemeyeceğinden emin olur.

Ayrıca, doktor penil protez ameliyatının komplikasyonlara neden olma ihtimalinin olup olmadığını tespit eder. Bazı penis protezlerini kullanmak diğerlerinden daha fazla el becerisi gerektirdiğinden doktor ayrıca hastanın protezi kullanma becerisi olup olmadığını da kontrol eder. Hasta, işlemin neyi kapsadığından ve kendisine en uygun penil implant tipini seçtiğinden emin olmalıdır. İşlemin kalıcı ve geri döndürülemez olduğunu bilmesi önemlidir.

Penil Protez İmplantasyonu

Penil protez implantasyonu sırasında idrarı toplamak için, mesaneye bir kateter (sonda) yerleştirilir. Sonrasında cerrah (üolog) penis başının altında veya alt karın bölgesinde bir kesi yapacaktır. Cerrah doğru boyuttaki implantı seçer ve implant silindirlerini penis içine yerleştirir. Tüm implantlar vücut ölçülerine göre özelleştirilmiştir. İki parçalı şişrilebilir protez takılıyorsa testis torbasına bir pompa ve vana yerleştirilir. Üç parçalı şişirilebilir protez için ise ilaveten karın duvarı içine rezervuar (su deposu) yerleştirilecektir. Cihaz yerleştirildikten sonra, cerrah kesileri diker. Penil protez implantasyon ameliyatı genellikle 45 dakika ila bir saat arası sürer.

Ameliyat Sonrası

Penil implant ameliyatından sonra ciddi bir ağrı sıklıkla olmamakla birlikte ilaçlarla rahatlatılır. Hafif ağrı birkaç hafta devam edebilir.

Enfeksiyonu önlemek için 7-10 gün antibiyotik kullanılması gerekir.

Yaklaşık iki hafta sonra dikişlerin alınması için doktor kontrolüne gidilmesi gerekecektir. İmplantları çevreleyen alanı çalıştırmaları ve pratik yapmaları için doktor hastalarından implantın tipine göre değişmekle birlikte cinsel aktiviteye geçmeden önce protezin şişirilmesi ve söndürülmesi egzersizlerini verecektir.

Doktor, günlük yaşama ne zaman devam edilebileceğine dair kişiye özel talimatlar verir. Erkeklerin çoğu ameliyattan altı hafta sonra zorlu fiziksel aktivitelere ve cinsel aktivitelerine devam edebilirler.

İmplant Kimler İçin Uygun Değildir?

Akciğer enfeksiyonu veya idrar yolu enfeksiyonu gibi enfeksiyona veya kontrol edilmeyen diyabet hastalığına sahip bireyler için uygun değildir. Penis implantları erkeklerin ereksiyon olmasını sağlarken cinsel arzu ya da hissilerini artırmadıklarını unutmamak gerekir. Ayrıca penis protezleri penisi olduğundan daha büyük yapmaz.

Penil Protez İmplantasyonu Risk Taşır Mı?

Enfeksiyon: Her ameliyatta olduğu gibi enfeksiyon yaşanma ihtimali mevcuttur. Hastanın omurilik yaralanması veya diyabeti varsa, yüksek enfeksiyon riski altında olabilirler.

Protez problemleri: Yeni penil iprotez tasarımları güvenilirdir, ancak nadir durumlarda protezler arızalanabilir. Kırık bir protezi çıkarmak, onarmak veya değiştirmek için yeniden bir cerrahi işlem gerekebilir.

İç erozyon veya yapışma: Bazı durumlarda protez penis içindeki cilde yapışabilir veya zarar verebilir. Nadiren, protez deriden ayrılabilir.